Nyaralás Szlovéniában a Bohinji-tó mellett – 2014

A Bohinji-tó környékénél nehéz elképzelni ideálisabb nyaralóhelyet, nekünk legalábbis örök kedvenc. Gyönyörű tó, magas hegyek, bicikliút a völgyben, számtalan túraútvonal és sok szép látnivaló várja az idelátogató túristákat, akik jönnek is szép számmal.
Tavaly és tavalyelőtt is itt töltöttük a szabadságunkat, ennek ellenére az idei nyaralásunkat is ide tervezzük. Eddig az volt a “stratégia”, hogy először a nyaralótársakat találtuk meg és a létszám ismeretében kerestem szállást, idén ezt megfordítottam. Lefoglaltam azt a 16 fő befogadására alkalmas házat, amiben 2008-ban már eltöltöttünk egy feledhetetlen nyaralást és megkeresem azokat a barátokat, ismerősöket, akik szívesen csatlakoznának hozzánk.

Kép 008

A ház a tóparttól párszáz méterre egy tisztás közepén áll, a “kertvégében” folyik a tavat tápláló Sava Bohinjka folyócska. A szomszédos nyaralók látótávolságon kívül, ezért a ház körüli tisztáson zavartalanul lehet pihenni, sütögetni, fröccsözni vagy akár táncolni amíg megfő a gulyás (a 2008-as csapat tudja mire gondolok 🙂 )

A napi program most is hasonló lesz mint korábban: egy kirándulás biciklivel vagy gyalog, délután néhány óra strandolás a tóparton, este sütés-főzés-fröccsözés a szabadban. A program rugalmasan fog alakulni, de a következő  helyeket biztosan megnézzük:

Mostnica kanyon –  Mostnica patak mentén folyásiránnyal szemben rövid sétával érthetjük el az Ördög hídját (Hudičev most).

A helyi legenda szerint a hidat az ördög építette, mivel a helyieknek nem sikerült olyan hidat építeniük, ami nem dőlt össze. Cserébe azt kérte, hogy az első hídon átkelő lelke legyen az övé. A trükkös helyiek viszont egy kutyát küldtek át először a hídon, így verve át az ördögöt. A patak egy keskeny de nagyon mély kanyonban folyik itt, évezredek alatt csodálatos formákat mosva a kőzetbe.

Ezek közül a leghíresebb az “Elefánt”, ami tényleg úgy néz ki mintha egy elefánt állna a patakban.

IMG_6882

Itt már le lehet sétálni a patakmederhez és közelről meg lehet csodálni a kristálytiszta víz elképesztő színeit.   A gyalogút közvetlenül a patak mellett halad, így több kilóméteren keresztül lehet élvezni a látványt.

Vogel túra – A Bohinji-tó ukanci végétől egy nyáron is üzemelő síkabinnal lehet feljutni Vogel sípálya alsó részéhez. Innen túrázunk a síterepnek is nevet adó Vogel csúcsra.  A túra első fele nem túl megerőltető erdei séta, de ahogy ritkul a növényzet úgy válik egyre meredekebbé az emelkedő. Később a növényzet szinte teljesen eltűnik és kavicsos, sziklás, keskeny és meredek ösvényen kell továbbhaladni. Az út végig jólkövethetően ki van táblázva és leírhatatlanul szép a kilátás a környező hegyekre. A csúcson bélyegzővel tudjuk hitelesíteni a túrát, érdemes itt elidőzni és beleégetni a retinánkba a látványt.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Bledi-tó és a Vintgar kanyon – A bledi-tó Szlovénia talán legismertebb túrista látványossága, a szállásunktól kb. 25 km-re található, ezért ide autóval megyünk. Nyáron a tópart és tulajdonképpen egész Bled zsúfolásig megtelik túristával, de egy napot mindenképp érdemes eltölteni itt. Bled
Körbe lehet sétálni a tavat, csónakkal be lehet menni a kis szigeten álló templomba, fel lehet sétálni a tó fölé magasodó várhoz és nagyon finom olasz tipusú fagyit lehet itt enni.

A Vintgar szurdok, amelyet a Radovna folyó vájt ki, Gorje közvetlen szomszédságában fekszik, körülbelül 4 km-re észak-nyugatra Bledtől.  Természetes formájában járhatatlan volt, de mivel Bled turisztikailag folyamatosan fejlődött, a szurdokot hamarosan rendbe hozták és megnyitották a nyilvánosság számára. Vintgar

Természetes szépségei miatt a Vintgár-szurdok Szlovénia fontosabb turista látnivalói közé sorolható. Az 1,6 km hosszú Vintgár-szurdok a függőleges sziklafalas Hom és Boršt közé ékelődik be, a szurdokot a Radovna folyó vízesései, medencéi és zúgói teszik felejthetetlenné. A szurdokon keresztül a folyó felett lévő fahidakon át, és a sziklák oldalához rögzített fafolyosókon (ún. Žumrovh galerijah) tanösvény vezet, amely a 13 m magas Šum-vízeséssel fejeződik be.


Ukanci katonatemető 
– Olaszország az Osztrák-Magyar Monarchiának küldött hadüzenetét követően, Bohinj a csataterek közvetlen hátországává vált a krrnskoi hegységben, ahol a Krntől keletre lévő állásokat védő Osztrák-Magyar 15. hegyi dandár fő szállítási útvonala haladt. IMG_1259Az ukanci temetőben az 1915 júniusa és 1917 novembere közötti időszakban főként olyan magyar és osztrák katonákat temettek, akik a krnskoi hegység területén, az 1915 nyarán és őszén lezajlott súlyos csatákban estek el.
Amikor először jártunk ebben a temetőben, a bejáratnál lévő többnyelvű tájékoztató táblán nem volt magyar fordítás, a szlovén mellett angol, német és olasz igen. Azóta szerencsére több változás történt: 2005-ben egy székesfehérvári alapítvány állított egy szép, fából készült magyar nyelvű táblát, majd felújította az összes keresztet. Nem csak a magyar katonák nyughelyét jelölő keresztet, hanem az összeset. Később a szlovénok is pótolták a hiányosságot és most már az eredeti tájékoztató tábla is tartalmazza a magyar nyelvű fordítást.
Nyaraláskor sem mehetünk el emelett a temető mellett anélkül, hogy megadjuk a tiszteletet az értelmetlenül, hazájuktól távol elesett magyar hősöknek.

Pokljuka fennsík és a pokljukai szakadék – A Pokljuka-fennsík 20 km hosszú és majdnem ugyanolyan széles, a fenyőerdőkkel  és magashegyi legelőkkel borított fennsík 1100 – 1400 m magas. 2013-08-06 13.01.06
A völgyből átlagos kondícióval feltekerni a fennsíkra elég komoly kihívás, de a fennsíkon viszonylag sík terepen és gyönyörű környezetben lehet bicajozni és kiváló kiindulási pont a hegyek gyalogos meghódítására.

A Bohinj völgyben kiépített kerékpárúton, ami elég hosszú szakaszon a Sava Bohinjka partján fut valószínűleg minden nap megyünk egy kört. Háztól házig kb. 28 km a táv, elöször a tóparton kb. 5km, Ribcev Laz-nál átmegyünk a hídon és rátérünk a kerékpárútra. OLYMPUS DIGITAL CAMERAStara FuzinaStudor – Strednja Vas – Bohinska Cesnjica érintésével eltekerünk Jereka-ig, de mielőtt letérnénk a faluba lefordulunk Bitnje felé, majd tovább Bohinska Bistrica felé. Innen tulajdonképpen már visszafelé tekerünk, Stara Fuzina-ig végig közvetlenül a folyóparton, majd újra a tóparton vissza a házig.

Az alábbi képre klikkelve egy válogatást találsz a legutóbbi nyaralás képeiből.

IMAG0366

Advertisement

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: